Weekend muzeów
16. odsłona Europejskiej Nocy Muzeów zmieni się w Weekend Muzeów – 15 – 16. maja 2021 roku! Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Sali BHP stoczni Gdańskiej, czekamy na Was od 10:00 do 20:00. Wstęp bezpłatny.
Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej serdecznie zaprasza wszystkich do zobaczenia naszej wystawy stałej, a także multimedialnej wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN pod tytułem „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia.
Oprócz tej wyjątkowej wystawy dostępna będzie także stała ekspozycja Muzeum. Zachęcamy szczególnie do zapoznania się z Dioramą Solidarnościową, która z ogromną dokładnością odwzorowuje dzień podpisania Porozumień Sierpniowych, a także ze stoczniowymi modelami statków. Swoją wiedzę podczas weekendowego zwiedzania mogą Państwo poszerzyć korzystając z materiałów dostępnych na naszym kanale YouTube.
W czasie Weekendu Muzeów odbywać się będzie także bezpłatne zwiedzanie Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem Morskiej Fundacji Historycznej. Wycieczki trwające około 50 minut rozpoczynają się o godzinach 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00 przy historycznej Bramie nr II Stoczni Gdańskiej, przy kiosku “Souvenire”. Zwiedzanie z przewodnikiem w trakcie Weekendu Muzeów objęte jest warunkiem rezerwacji miejsc poprzez formularz zgłoszeniowy: https://mfh-gdansk.pl/weekend-muzeow-2021/
ZAPRASZAMY 15:-16 MAJA OD 10:00 – 20:00
O Wystawie „20 – 40 – 20”
Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.
– Jeszcze w pamięci cały czas mamy rok 1920, zwycięstwo nad bolszewikami, wspominamy tamten triumf, jednak tamtego zwycięstwa wystarczyło na niespełna dwie dekady. Dwaj nasi sąsiedzi porozumieli się, aby 1 września (agresja niemiecka) i 17 września (agresja sowiecka) pozbawić Polskę niepodległości – przypomniał podczas porannego briefingu dla dziennikarzy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
– Widzimy niezwykły dramatyzm naszych losów, gdy patrzymy na konsekwencje tego, co rozpoczęło się 17 września 1939 roku – na setki tysięcy naszych rodaków wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego, na wszystko to, co symbolizuje zbrodnia katyńska. Przejmująco wyglądają fotografie z tamtego czasu, mundury oficerów Wojska Polskiego, stosy Virtuti Militari czy Krzyży Niepodległości, które odnajdywano również w dołach katyńskich. To właśnie tam miała zostać pogrzebana również nasza niepodległość. Tak się jednak nie stało. Nie da się zamordować marzącej o wolności Polski – podkreślił prezes IPN. Przypomniał również rolę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w przywracaniu pamięci o zbrodni katyńskiej. – Dzisiaj mamy obowiązek przekazywania tej wiedzy i pamięci młodemu pokoleniu. Chcemy historii uczyć w sposób atrakcyjny, trafiający do wyobraźni i emocji – zaznaczył dr Szarek.