Święto Sali BHP 2017 – aukcja charytatywna #salabhp
13 sierpnia 2026 @ 10:00 - 15 sierpnia 2026 @ 18:00
| DarmowyWydarzenie Nawigacja
14 sierpnia 1980 – strajk rozpoczął się o 6 rano, gdy w Stoczni znaleźli się Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński, ok. godz. 10.00 do Stoczni przedostał się Lech Wałęsa i objął przywództwo strajku. Bezpośrednim powodem strajku było zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny Walentynowicz. Po raz pierwszy wśród postulatów pojawiły się żądania wolnościowe. Pierwsze z postulatów dotyczyły: przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy (zwolnionego w 1976 roku), wzniesienia pomnika ofiar Grudnia 70 roku, zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa dla strajkujących, podwyżki płac o 2000 zł oraz wprowadzenie zasiłków rodzinnych równych wypłacanym funkcjonariuszom MO i SB. 15 sierpnia strajk podjęła Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni, a na czele Komitetu Strajkowego stanął Andrzej Kołodziej. Strajk rozpoczęły także inne zakłady Trójmiasta m.in. porty i komunikacja miejska. Na budynku przy bramie zawieszono tablicę zawierającą 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS).
Zobacz relację video
Święto Sali BHP to już Gdańska tradycja! W tym roku sierpniowy festiwal potrwa aż 3 dni
Stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią i artystycznymi zabawkami dla dzieci, Grzegorz Witczak na małej scenie muzycznej, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, projekcje bajek na taśmie celuloidowej 35 mm oraz aukcja charytatywna, to jeszcze nie wszystkie atrakcje zaplanowane w trakcie 3 dniowego sierpniowego festiwalu w historycznej Sali BHP w Gdańsku.
Program:
13 sierpnia (niedziela)
- 10-18 — Kunsztownia — stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zabawkami dla dzieci i
- 10-18 — SUNRA food truck namiot z jedzeniem,
- 10-18 — Grzegorz Witczak — mała scena muzyczna,
- cały dzień— wystawa prac studentów ASP,
- 12-16 — warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych organizowane przez Kunsztownię
- cały dzień — Bolek i Lolek w starym kinie — projekcje bajek na taśmie celuloidowej!
- 16 — wernisaż wystawy prac studentów ASP w dużej Sali BHP.
14 sierpnia (poniedziałek)
- 10-18 — Kunsztownia — stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zabawkami dla dzieci i
- 10-18 — SUNRA food truck namiot z jedzeniem,
- 10-18 — Grzegorz Witczak — mała scena muzyczna,
- 10-18 — wystawa prac studentów ASP,
- 12-16 — warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych organizowane przez Kunsztownię
- 10-18 — Bolek i Lolek w starym kinie — projekcje bajek na taśmie celuloidowej!
- 13-18 — wystawa prac studentów ASP w dużej Sali BHP
- 15.00–16.00 — koncert Ewy Korczyńskiej – Ballady Córki Solidarności
- 16-17 aukcja na rzecz Funduszu osób represjonowanych w stanie wojennym przy Fundacji Solidarności
- 19 — koncert symfoniczny Filharmonii Bałtyckiej w ramach All about Freedom Festival, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.
15 sierpnia (wtorek)
- 10-18 — Kunsztownia — stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zabawkami dla dzieci i
- 10-18 — SUNRA food truck namiot z jedzeniem,
- 10-18 — Grzegorz Witczak — mała scena muzyczna,
- 10-18 — wystawa prac studentów ASP
Sala BHP już po raz piąty organizuje swoje Święto. Tym razem zaplanowano 3 dni atrakcji dla całych rodzin. Najważniejsze wydarzenia odbędą się tradycyjnie 14 sierpnia, bowiem Święto Sali BHP służy upamiętnieniu rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej (14 sierpnia 1980), który był początkiem polskiej drogi do wolności. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.
Był „Człowiek z Marmuru”, był „Człowiek z Żelaza”, a teraz jest „Kobieta z Kamienia”
W tym roku uczestnicy wydarzenia wezmą udział w licytacji na rzecz Funduszu Pomocy Osobom Represjonowanym w stanie wojennym. Zlicytować można będzie rzeźbę „Kobieta z kamienia” autorstwa Bogdana Januszewskiego oraz prace studentów ASP. Nazwa licytowanej rzeźby nawiązuje do tytułów znanych filmów Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” upamiętniających historię walki jednostki z systemem totalitarnym oraz strajków robotniczych, które doprowadziły do podpisania Porozumień Sierpniowych. „Kobietą z kamienia” pragniemy uczcić pamięć kobiet, które brały czynny udział w tych wydarzeniach, narażając się na represje i prześladowania na równi z mężczyznami, choć dzisiaj wiele ich nazwisk pozostaje w zapomnieniu.
Przedmiot aukcji: „Kobieta z kamienia”
Rzeźba z kamienia
Autor: Bogdan Januszewski
Kamieniami zaczął się interesować podczas częstych spacerów po plaży. Zgromadził kolekcję skał i minerałów o rozmaitych kształtach i barwach. Artysta w przemyślany sposób zaczął je łączyć i tak z naturalnego tworzywa obrobionego przez wiatr, słońce i fale morskie wyrosły zachwycające postacie ludzi i zwierząt.
Nazwa dzisiaj licytowanej rzeźby „Kobieta z kamienia” nawiązuje do tytułów znanych filmów Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” upamiętniających historię walki jednostki z systemem totalitarnym oraz strajków robotniczych, które doprowadziły do podpisania Porozumień sierpniowych. „Babą z kamienia” pragniemy uczcić pamięć kobiet, które brały czynny udział w tych wydarzeniach, narażając się na represje i prześladowania na równi z mężczyznami, choć dzisiaj wiele ich nazwisk pozostaje w zapomnieniu.
Festiwal w nowym muzeum na mapie Gdańska — „Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej”
Uczestnicy wydarzenia zobaczą także wystawę eksponatów przenoszących do Stoczni z roku 1980 w „Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej” powołanym w 2016 roku w Sali BHP. Nowa aranżacja historycznej sali, przywraca jej wygląd z czasu podpisania Porozumień Sierpniowych. Elementy wystawy nawiązują do dawnego muzeum zakładowego, zwanego Izbą Pamięci Stoczni Gdańskiej.
— Po roku funkcjonowania muzeum, widzimy, że osoby zainteresowane podchodzą niezwykle emocjonalnie do tego, co pokazujemy. Emocje wywołują zaprezentowane na wystawie wątki stoczniowe, opisy tych wydarzeń, dioramy ukazujące opowieść z czasów sierpniowego strajku. Taka diorama opowiada więcej i inaczej niż zwykła makieta i zdjęcia na wystawie — mówi zarządca sali Mateusz Smolana.